Dokonalá mašina (na peníze)

Mám doma dva potomky rodu mužského, takže jednou z oblíbených hraček jsou vláčky. Oproti staršímu systému, kdy se elektrická energie pouštěla do kolejí, dnes mašinky fungují na baterie. Je jich na výběr v obchodech celá řada a nejsou drahé, tak se jich na našem kolejišti vystřídalo více. Nicméně naši kluci měli často při hře nějaké problémy a někdy z toho byli i docela otrávení. Vypozoroval jsem, že všechny mašinky měly alespoň jeden z těchto nedostatků:
1) Vypnutý motor blokuje kola, takže s mašinkou nelze jezdit „naprázdno“.
2) Zapínání je z boku, takže jsou potřeba dvě ruce a navíc dost šikovné, aby se mašinka nepřevrhla. Zejména při zastavování vlaku.
3) Při napojování vagónu je třeba mašinku nebo vagón zvednout, takže je třeba je zase pracně trefit na koleje.
4) Výměna baterie je poměrně jemná a složitá práce.

Nijak mě to nenapadlo řešit, prostě jsme s tím nějak žili. Potom, o jedněch Vánocích, jsme našli pod stromečkem LEGO vlak. Vážení, tak LEGO mašinka funguje takto:
1) Motor má spojku, takže mašinka bez problému jezdí i vypnutá.
2) Zapínání je nahoře na střeše, přičemž se zmáčkne jen jednou a potom se vše reguluje dálkovým ovladačem.
3) Napojení je přes magnet, vagóny s mašinkou stačí pouze srazit.
4) Co se týče výměny baterie, tak stačí jedno slovo: LEGO.
5) Jako bonus uvedu výhybku, na kterou když šlápnete, tak hradlo vyskočí. Sice je musíte zase nasadit, ale nemáte je zapíchnuté v noze. Geniální.

Někdo se pořádně zamyslel a vytvořil dokonalý produkt. Vychytal chyby a dotáhl to až do detailu. LEGO je podstatně dražší, než konkurence z Číny. Ale podívejte se, co leží skoro pod každým vánočním stromečkem, rok co rok.
Buďte jako LEGO.

 

Václav Hadrava