Internetová recepce

Když se mluví o webových stránkách, tak se používají různá přirovnání. Třeba, že web je jako výkladní skříň firmy. Výkladní skříně se ale už prakticky nepoužívají, takže to přirovnání začíná pokulhávat už od začátku. Takže jsem vymyslel jiné, se kterým se dá hrát a s jeho pomocí se dá hezky zamyslet na kvalitou webu:

„Webová stránka je jako recepční firmy.“

Představte si, že vstupujete do sídla firmy. Už nalezení hlavního vchodu pro vás mohlo být snadné nebo jste možná nejdřív bloumali okolo a dlouho vzpomínali na přesnou adresu.

Dveře se buď lehce otevřou samy nebo se do nich musíte pořádně opřít. Po vstoupení kráčíte přímo k ní. Recepční. Je krásná a přívětivá, nebo ten typ, co vám dá hned od začátku vědět, jak se minula povoláním. Ta první pochopí, co potřebujete ještě dříve, než stihnete vyslovit své přání. Ta druhá vás nechá dotaz několikrát opakovat a nakonec zabručí „nevedeme“ nebo vás pošle někam úplně jinam. Po návratu se dozvíte, že vám přece řekla úplně něco jiného, ale vy jste to samozřejmě nepochopili a jste hlupáci.

Jak budete naladěni na jednání, pokud předtím absolvujete bojovou hru se šiframi a slepou mapou? (Pokud si vůbec ještě vzpomenete, proč jste vlastně přišli.)

Vy už svoji recepční znáte se všemi jejími vrtochy. Víte dobře, na co je raději lepší se neptat. A taky se ve své firmě těžko ztratíte. Ale zkuste se vžít do kůže Vašeho potenciálního partnera, který si podle prvního kontaktu udělá dojem o tom, jak to tady celé asi funguje.

Zkuste napsat svoji doménu do webového prohlížeče. Jestli se vaše internetová recepční bude mračit, pořádně jí domluvte. Já umím zařídit, aby to proběhlo v optimálním poměru cena/výkon.

 

Václav Hadrava