Nejčastější chyby v prohlášení o vlastnostech

Prohlášení o vlastnostech se povinně poskytuje na vyžádání a je to také jeden z prvních předmětů kontroly České obchodní inspekce. Proto je žádoucí, aby to byl profesionálně vyhlížející a obsahově správný dokument. Pro ty, co chtějí předkládat profesionální dokumentaci, mám na úvod několik tipů:

  • Zpracování PoV není o kreativitě, ale logice. Vše je dáno, stačí nashromáždit správné podklady a pochopit, co se chce. Pokud si nejste jistí, netipujte, ale snažte se pochopit systém.
  • Vystavení PoV je právní akt se všemi případnými důsledky. Proto je nutné se řídit zákonem, který relativně jasně říká, jak to má vypadat. Ten zákon je zde: http://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/?uri=CELEX%3A32014R0574
  • Nesnažte se ohromit obsahovou kvalitou, to je samozřejmost. Zaujmout se dá hezkou grafickou úpravou a přehledností.
  • Nepište nic navíc. Jednak to do PoV nepatří a jenom si vytváříte další potenciální problém s (ne)aktualizací.

Dobré PoV tedy vypadá jednoduše tak, že je v souladu se zákonem, harmonizovanou technickou specifikací a příjemně vypadá.

Pojďme na ty konkrétní chyby:

  • symbol „CE“

V dobré třetině případů ještě nezačnu číst text a už beru do ruky červenou propisku. Nekompromisně škrtám symbol „CE“ v levém nebo pravém horním rohu dokumentu. Je porušeno základní pravidlo, že „cé-éčko“ musí být u stavebních výrobků vždy uvedeno v rámci celého značení – tj. v tabulce se všemi požadovanými informacemi. Je v pořádku dokument ozdobit, ale jsou lepší metody.

  • neprohlášení o nevlastnostech

Občas se dá vidět pěkný úlet, který vypadá tak, že dokument je nadepsaný „Prohlášení o vlastnostech“ a dál se nějakým zmateným způsobem popisuje, že na výrobek se tato povinnost nevztahuje a PoV se tedy nevydává. Ano, i tuto informaci potřebujeme někdy sdělit, ale takto to je to amatérské a proti zákonu.

jak to vyřešit lépe – prohlášení

  • CE-EC-ES?

Jediný možný a správný název dokumentu je „Prohlášení o vlastnostech“. Ano, dříve to bylo „ES Prohlášení o shodě“, takže předřazování „ES“ apod. je pochopitelná chybička. Ale nemusíme ji dělat.

  • Typ, série nebo sériové číslo nebo jakýkoli jiný prvek…

Tento bod představoval smrtící kombinaci s bodem “jedinečný identifikační kód typu výrobku”, ze které bylo velmi obtížné vybruslit bez chyby. Naštěstí tento bod byl úpravou legislativy zrušen, tak je to vyřešeno. Můžete jej vymazat a zapomenout.

  • Zamýšlené použití

Nejčastější chybou je uvést použití, které je v rozporu s normou, podle které se PoV vystavuje. I když se dá výrobek použít na více způsobů, toto není nejlepší místo, kde se tím pochlubit. Nejčistější cesta je otevřít příslušnou normu a nechat se inspirovat textem v kapitole „předmět normy“ včetně použité terminologie. Občas se dá najít v této kolonce pouhé číslo normy. To je diskutabilní řešení, které většinou není funkční, protože specifikace v normě je obvykle příliš široká a tudíž je pro tento účel nehodí.

  • Identifikace výrobce

Výrobce může být i ten, kdo výrobek nevyrábí, ale potom se na něj vztahují všechny povinnosti výrobce. Dodavatel (dristributor) nemá právo vystavovat PoV, takže na to velký pozor! Pokud se distributor podepíše pod PoV, musí mít příslušný certifikát, zkoušky atd., jakoby byl výrobce. Na druhou stranu, výrobna se v PoV vůbec neuvádí.

  • Notifikovaná osoba neboli Oznámený subjekt

Odkazujte na Oznámený subjekt pouze, pokud máte od něj vystavený dokument. Sem nepatří zkušební laboratoře, což lze často vidět. Proč je „Notified Body“ přeloženo do češtiny „Oznámený subjekt“? Nevím.

  • Nadbytečné informace, nedodržení struktury

Jakékoliv odchylky od dané formy jsou nežádoucí a úplně zbytečné. Tečka.

  • Tabulka vlastností

První oblíbenou chybou je uvádění vlastností, které v příslušné harmonizované technické specifikaci vůbec nejsou.

Další „klasikou“ je uvádění zkušební normy místo harmonizované technické specifikace.

A úplně nejoblíbenější chybou je uvádění klasifikační normy EN 13501-1 jako harmonizované technické specifikace. Není to harmonizované norma, takže to tam nepatří.

Stále s tím bojujete? Mohu pomoci.

Václav Hadrava